Members

Composition of the Board

The Surveyors Board regulates the practice of land boundary surveying and the registration of land boundary surveyors and consists of five members, comprising the Surveyor-General (ex officio) and four other licensed surveyors appointed by the Minister, two of whom are selected from a panel of three nominated by the Institution of Surveyors (NT Division).

Current Board Membership

Position Name Representation
Chairperson Mr Robert Sarib Surveyor General
Deputy Chairperson Mr Richard Purnell Appointment Gazetted on 12 October 2017.
Board Member Mr Alan Thorpe Appointed and Gazetted on 27 March 2019.
Board Member Mr Brendan KnoxAppointed and Gazetted on 6 May 2020.
Board Member Mr David Sach Appointed and Gazetted on 12 October 2017.

The current term of the appointed members expires on 11 October 2021.